Dzika plaża nad Toczyłowskim posprzątana

Dziesiątki osób uczestniczyło w akcji sprzątania plaży Jeziora Toczylowskiego. Efekt ich pracy to worki pełne śmieci i po prostu czysta plaża. Akcję zorganizowało Centrum Inicjatyw Społecznych w Grajewie.

Mówi się o nim pierwsze jezioro mazurskie od strony Podlasia. W lecie ochłody w jego wodach szukają setki osób. Większość z nich korzysta z t.z. dzikiej plaży i nie zawsze zostawia po sobie porządek. Dlatego też plaża nad Jeziorem Toczyłowskim tonęła w śmieciach i znalezienie miejsca wolnego od nieczystości graniczyło z cudem.

Ekologia w swoich rękach

Jak się mówi trzeba było „wziąć sprawy w swoje ręce” i posprzątać. Z taką inicjatywą wyszło Stowarzyszenie Centrum Inicjatyw Społecznych w Grajewie. Dziś w samo południe przy wsparciu PZW Koło 83 w Grajewie oraz Radnych Rady Miasta Grajewo Henryki Jagielskiej i Moniki Stefańskiej i ich rodzin, odbyła się akcja porządkowania dzikiej plaży. Do akcji od razu przyłączyło się mnóstwo osób wypoczywających nad wodą i nie trzeba było nikogo namawiać. Sprzątali wszyscy, najmłodsi i starsi, każdy włączył się do akcji i dzięki wspólnemu wysiłkowi efekt widoczny jest gołym okiem, to była „Godzina dla ekologii”.

Centrum Inicjatyw Społecznych w Grajewie dziękuje wszystkim osobom, które wsparły i uczestniczyły w akcji „Godzina dla Ekologi”, członkom PZW Koła 83 w Grajewie, Naszym Grajewskim Radnym pani Henryce Jagielskiej i Monice Stefańskiej oraz ich rodzinom. Wszystkim plażowiczom, którzy pomagali porządkować plażę. Dziękujemy również Sekretarzowi Urzędu Gminy w Prostkach Stanisławowi Filutowskiemu za pomoc w logistyce odbioru zebranych śmieci.

Na pewno padną słowa po co to sprzątać przecież i tak naśmiecą. Odpowiedzią na te słowa – to po co żyć przecież i tak nasz los jest przesądzony. Dlatego dbajmy o to by przyszłym pokoleniom pozostawić po sobie to, co jest warte do pozostawienia.

Wielu plażowiczów zwróciło uwagę na ważność i potrzebę kontynuowania tego typu działań. Dlatego CIS zapewnia, że akcje będą miały dalszy swój ciąg nie tylko na terenie powiatu grajewskiego.

Zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych akcjach pod jednym hasłem „Godzina dla Ekologii”.